zprávy z Mongolska

Tváře Ulánbátaru

Tak tihle všichni se od nás nechali vyzpovídat. Záznamy nejsou doslovné, leckdy jsou navíc přeložené, ale všechny jsme nechali autorizovat, takže faktické chyby by tu být neměly - a taky nechceme nikoho trápit zveřejněním něčeho, co na sebe nechtěl prozradit - zajímavého zbylo dost...

V mongolském „Národním parku 13.století“, který se rozprostírá v oblasti Erdene, cca 96 km východně od Ulaanbaataru, se rázem ocitnete v mystické době proslulé Čingischánovy říše. Národní park je situován v nádherné přírodní horské scenerii, kde postupně navštívíte šest jurtových kempů s připravenými ukázkami tradičního nomádského způsobu života.

Jambalsuren Bat-erdene: Zachraňuje Mongolsko v nouzi - obrázek

Jambalsuren Bat-erdene: Zachraňuje Mongolsko v nouzi - obrázek

Jambalsuren Bat-erdene vystudoval filmovou režii, ale filmování se věnuje jen výjimečně. V roce 1994 začal pracovat v ostraze nejvyšších vládních činitelů, kde setrval deset let. Do „důchodu“ šel k české bezpečnostní agentuře SMI, při práci vystudoval právnickou fakultu, nazpíval popový hit a od roku 2007 působí ve vládním úřadu pro mimořádné události, kde pomáhá řešit požáry, epidemie a nehody všeho druhu.

Iva Stejskal: Čekání na zlato - obrázek

Iva Stejskal: Čekání na zlato - obrázek

Jedním z témat věčně propíraných v mongolských médiích je jednání mezi mongolskou vládou a kanadskou těžařskou společností Ivanhoe. Kauza je tak vleklá a řešení bylo tolikrát zdánlivě na dosah, aby se pak znovu rozplynulo v dalších dohadech, že mnozí z nás už články s palcovými titulky Oju Tolgoj (místo v Gobi, kde by Ivanhoe ráda těžila), rovnou přeskakují. Jenže Ivanhoe má právničku s českými kořeny, která se občas ukáže v Bohemii. A tak jsme využili příležitost, a jestli si chcete přečíst stručné shrnutí situace „od zdroje“ a ještě se něco dozvědět o ulánbátarském působení ženy, jejíž dědeček navrhoval jezy pod Karlovým mostem, čtěte dále:

Brigitte von Sachers - obrázek

Brigitte von Sachers - obrázek

I said: Today, Brigitte is coming for dinner. And he said: You mean Brigitte Bardot? And I said: No, Bridget Jones!
 

You like to say nice things about Brigitte Cummings because she represents the sunny side of Ulaanbaatar. She runs a small but renown Sachers Cafe, close to the central square, and she is the person who makes people meet. I was only happy to listen to her story of settling down in UB:

Recorded by LKK

Sanchirova škola moderního světoobčana - obrázek

Sanchirova škola moderního světoobčana - obrázek

aneb Z Ulánbátaru do Evropy a zase zpět

Sančir je v Ulánbátaru vážený pán. Koluje v něm krev polských a mongolských aristokratů, jeho tatínek sem z předválečného Německa přivezl ideje konstruktivismu a první housle a Sančir sám maluje nádherně barevné obrazy prosycené směsí evropské a dálněvýchodní inspirace. Je velmi vzdělaný a mluví perfektně česky. Když jsme od něj po několika hodinách hovoru odcházeli, jako by se něco stalo s mapou světa – byla plastičtější, barvitější, provázaná spoustou cest a Mongolsko v ní svítilo jako oheň ve stepi.

Zapsala: Lucie Kellnerová Kalvachová

Jak se žije na montážích - obrázek

Jak se žije na montážích - obrázek

Pracovně. Když jde o chleba, není čas na hry. Zvlášť když jde o chleba za 10 milionů EUR. To už je slušný krajíc, ze kterého v Ulánbátaru ukusuje česká firma. A konec jinotajů: společnost Prokop Invest a.s. staví Mongolům mlýn. Je to největší komerční zakázka, kterou tu Češi v tuhle chvíli mají. Detaily následují:
 
Vyprávějí: Šéfmontéři Karel Špičák (technologie) a Miroslav Kandráč (elektro).
Jak se naučit mít rád Mongoly - obrázek

Jak se naučit mít rád Mongoly - obrázek

Doubravka Kostlivá strávila v Ulánbátaru rok 2007 v roli instruktorky ergoterapeutických kurzů ve státní nemocnici, na univerzitě a ve školce pro handicapované děti. S vtipem sobě vlastním popsala získané zkušenosti pro website Hedvábná stezka v článku Jak se naučit mít rád Mongoly. Čtěte a bavte se...
Choindongiin Khurelbaatar - obrázek

Choindongiin Khurelbaatar - obrázek

Khurelbaatar se narodil v roce 1959 ve znamení prasete - u nás by se řeklo, že pod šťastnou hvězdou. Vystudoval střední výtvarnou školu v Ulánbátaru a získal práci ve filmových atelierech. Po roce a půl ho mongolská televize vyslala na další studia do SSSR, a tak strávil dalších šest let na věhlasné Repinově akademii v Leningradě (Petěrburgu). Vystudoval Akademii výtvarných umění v Ulánbátaru a Repinovu akademii v Leningradě. Zúčastnil se řady výstav v Asii i v Evropě a několik let byl předsedou Mongolského svazu umělců. Pro jeho obrazy je příznačná otevřená mongolská krajina, postavy šamanů a mnichů,  vlci a koně, práce se světlem a tajuplná atmosféra. Rád hraje šachy.

Zpovídali jsme ho 24.4.2009 v jeho ateliéru v Domě umělců. Ptal se hlavně Luboš Svoboda, zaznamenala Lucie Kellnerová Kalvachová:

Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one