zprávy z Mongolska

D.Lukešová, L.Svoboda: Cestování časem zpět do 13.století…

V mongolském „Národním parku 13.století“, který se rozprostírá v oblasti Erdene, cca 96 km východně od Ulaanbaataru, se rázem ocitnete v mystické době proslulé Čingischánovy říše. Národní park je situován v nádherné přírodní horské scenerii, kde postupně navštívíte šest jurtových kempů s připravenými ukázkami tradičního nomádského způsobu života.

V Čingischánově „miniříši“ se seznámíte s tradičním nomádským životem a prací dávných generací Mongolů, prožijete nerušené chvíle s nomádskými rodinami při pastvě dobytka a zpracování tradičních pokrmů z masa a mléka, spojených s jejich ochutnávkou.

Můžete si vyzkoušet rukodělné zpracování rozličných předmětů denní spotřeby z přírodních zdrojů - z kůže, kostí, vlny a dřeva - a převléci se v „gérech“ (čili jurtách) do tradičních válečnických a folklorních mongolských krojů.

Svoji fyzickou zdatnost můžete prověřit v zápase, lukostřelbě a jízdě na koních, tedy. v mongolských národních sportovních disciplínách při „Naadamu“.

Zklidnění po celodenních aktivitách prožijete při šachové hře nebo při házení kostek a předpovídání budoucnosti. Vyzkoušíte si kaligrafickou kresbu svého jména ve staromongolštině i rozličné rituální šamanské ceremonie, které vás zcela jistě přenesou zpátky do minulosti...

V královském paláci budete spolu s mongolskými chány a královnami pohoštěni tradičními lahůdkami, za hudebního doprovodu hry na „morin khuur“ (dvoustrunný smyčcový nástroj s řezbářsky vytvořenou hlavou koně).

Vše, co zde prožijete se pro vás stane nezapomenutelným a věčným zdrojem inspirace, kdy si „na vlastní kůži“ uvědomíte hluboké souznění nomádských kmenů s přírodou a v dobových kostýmech zažijete řadu pocitů při rituálech tak charakteristické „jinakosti“ Čingischánova národa.

Za Čechy vše „na vlastní kůži“ prožili Luboš, Daniela a Pepa. Fotografie najdete tady.

Vstupenky, dopravu a průvodce zajistí pracovníci restaurace Bohemia. Celodenní výlet s odjezdem z UB cca v 9.00 hod. a návratem do UB mezi 18-19 hod.

Napsala: Daniela Lukešová

13.07.2009 16:21:24
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one