zprávy z Mongolska

Jambalsuren Bat-erdene: Zachraňuje Mongolsko v nouzi

Jambalsuren Bat-erdene: Zachraňuje Mongolsko v nouzi - obrázek

Jambalsuren Bat-erdene: Zachraňuje Mongolsko v nouzi - obrázek

Jambalsuren Bat-erdene vystudoval filmovou režii, ale filmování se věnuje jen výjimečně. V roce 1994 začal pracovat v ostraze nejvyšších vládních činitelů, kde setrval deset let. Do „důchodu“ šel k české bezpečnostní agentuře SMI, při práci vystudoval právnickou fakultu, nazpíval popový hit a od roku 2007 působí ve vládním úřadu pro mimořádné události, kde pomáhá řešit požáry, epidemie a nehody všeho druhu.

Co je to přesně za úřad, kde pracujete?

Bývali jsme ministerstvo, od roku 2007 jsme vládní úřad. Řešíme tři okruhy problémů: požáry, správu potravinových rezerv a civilní obranu. Spadá pod nás tísňová linka 105 - požárníci, výsadkáři, potápěči. Zdravotníci mají linku 103, ale když se něco děje, lidi většinou volají nejdřív k nám, což je úspěch.

Co vás nejvíc tíží teď?

Požáry. Na jaře jsou vždycky velká sucha – před pár týdny hořel les kousek od UB. Požáry jsou velmi nebezpečné – před dvěma lety došlo k obrovskému požáru na severu Mongolska – zachraňovali jsme lidi helikoptérami, ale stejně tam zůstalo 12 lidských obětí a spousta dobytka. Hrůza.

Je pravda, že poroučíte větru dešti?

Máme speciální střely, které dokážou vyvolat umělý déšť. Taky shazujeme vodu z letadel a vysazujeme požárníky s padáky. Bohužel, loni se jeden z našich hlavních záchranářů zabil – neotevřel se mu padák. Problém je, že jsme zvyklí na ruské vybavení – je sice zastaralé, ale umíme to s ním. Tohle byl americký padák – dostali jsme jich deset kusů v rámci rozvojové pomoci – a asi byl špatně složený.

Vaši záchranáři jsou školení hlavně v Rusku?

Bývali. Asociace asijských záchranářů ale sídlí na Filipínách, tak se často školíme tam nebo v Koreji. Jenže filipínské podmínky jsou úplně jiné než mongolské – třeba potápěči u nás potřebují speciální vybavení pro velmi chladné vody. To Filipínci řešit nemusí.

Řešili jste také loňskou epidemii dětského enteroviru?

Samozřejmě. Letos máme také pár případů, ale žádný v Ulánbátaru. Nemělo by to dosáhnout loňských měřítek. Epidemie řešíme hlavně u zvířat – když se někde něco vyskytne, vyhlašujeme karantény. Těch případů je poměrně hodně, řeší je většinou naše místní pobočky v jednotlivých ajmazích.

Máte nějaké varovné signály o kalamitách, které by letos mohly nastat?

24. května se budou konat prezidentské volby. Jak víte, vloni, když se volilo do parlamentu, skončilo to velkými pouličními nepokoji a požárem v ústředí vítězné strany a v sousední galerii a divadle. Tehdy jsme nebyli připravení a trvalo strašně dlouho, než jsme požár zlikvidovali. Letos budeme připravení líp.

Když jste pracoval v ostraze parlamentu, bylo běžné, že se politici stávali terčem násilných útoků?

Ne, to vůbec ne. My jsme měli vždycky největší obavu, aby nebylo otrávené jídlo.

Jak je na tom váš úřad s vybavením a s rozpočtem?

Máme docela slušné prostředky ze státního rozpočtu, o tísňovou linku 105 se starají města (tím jsme si polepšili) a dostáváme podporu od zahraničních nevládních organizací. Když se v Mongolsku děje něco velkého, daří se získávat i prostředky z humanitárních sbírek v zahraničí. Ale pořád to nestačí. Před dvěma lety jsme navíc měli velký skandál, to jsme ještě byli ministerstvo a ministr zpronevěřil spoustu peněz. Nedávno se konal soud – pár lidí šlo do vězení na 4-6 let. 

Pracoval jste několik let v české firmě. Znamená pro vás Česko něco?

Společnost SMI jsem pomáhal zakládat a moc rád na tu dobu vzpomínám. S Lubošem Svobodou jsme dodnes přátelé. V roce 2006 navštívil Mongolsko český prezident V. Klaus – a tak si mě na chvíli vypůjčili ke staré práci v parlamentní ostraze a dostal jsem na starosti Klausův novinářský doprovod. Takže k Česku mám vztah moc dobrý.

Vy jste také nahrál písničku o napraveném nájemném vrahovi, která se stala hitem, a s Lubošem Svobodou jste k ní i natočili klip. Dodnes vás hrají v rádiu a televizi. Chystáte v showbusinessu něco dalšího?

To je jen takový sen. Teď mám spoustu jiné práce. Uvidíme, možná později...

Bat-erdene nahrál celkem tři písničky - visí na youtube tady: http://www.youtube.com/Enigmongol

ta o napraveném zabijákovi je označená jako Hitman. V písničce Just like your name zase někteří z vás poznají v roli rozervané malířky Enchmu, zvanou Niť. Určitě si nenechte ujít!!! :-)

21.04.2009 05:01:06
ubdnes
Bohemia UB: česká základna v Mongolsku www.bohemia-UB.com
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one